Магията на Коледа размахва вълшебната си пръчица и е на път да ни омагьоса. Светът е готов за празника, а Дядо Коледа е приготвил торбата с подаръците.
Навсякъде искри от весело настроение и коледни украси, а елхите влизат във всеки дом. Дълъг е, обаче, пътят, който са извървели те във времето, за да бъдат такива, каквито са днес.
Коледната украса води началото си още от 7-ми век в Германия. Един монах отишъл там, за да разпространява Божието слово. Той носел със себе си дърво и дал на хората да го украсят по свой начин. Хората го украсили с бели свещи и така започнала магията на коледната украса.
Постепенно от 15-16 век обичаят за украсяване на коледно дърво се пренася до Ливония /днешна Естония и Латвия/, както и до северната част на Германия. Традицията излиза и извън Европа и навлиза в Канада през зимата на 1781 г.
В началото на 19-ти век украсяването на елхата става популярно и сред благородниците в Русия. Там украсяването на елха е спряно малко след Октомврийската революция, но след това обичаят е възстановен през 1935 година.
През 1816 г. елхата се украсява и в Австрия, а във Франция първото коледно дърво е направено през 1841 г. През 1841 г. в Англия принц Алберт и кралица Виктория направили коледните елхи модерни, като украсили първата коледна елха в замъка Уиндзор със свещи и разнообразие от сладкарски изделия, плодове и сладкиши. Разбира се, след това и други богати семейства последвали този пример.
По традиция, коледното дърво се украсява на 24 декември и се разваля на 6 януари. Говори се, че наличието на коледно дърво преди и след тези дати се смята за лош късмет.
Тъй като идеята за украсената коледна елха се разпространява в различните страни, всяка от тях добавила и своите вариации в украсата.
Благодарение на електричеството се появяват лампичките, които позволяват коледните елхи да светят дни наред, а в Германия пък започва производството на коледни играчки от стъкло. Първоначално те имали формата на плодове, а по-късно и на сърца, звезди и други фигурки.